KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4621050

nr 462 1050

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

Oljemålning, ”Kvinna i Kanapé”, Wilhelm Kåge (1889-1960), aktstudie, 1940-tal. Olja på pannå, 29x36 cm. Se Palmgren, s. 213-215. Signerad ”KÅGE”

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

8.200 kr

måndag 23 april 2007

  • Tema
  • 23 apr

KÅGE

Tema april på Metropol är W

Läs mer om KÅGE

Wilhelm Kåge

Läs mer om Wilhelm Kåge